TOGETHER
FOR CLIMATE
ACTION!

Climate Hub

1 - 14 grudnia 2018 KATOWICE
Klub Królestwo, Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1

1 - 14 grudnia 2018 KATOWICE
Klub Królestwo, Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1O nas

Climate Hub dobiegł końca.

500 - ponad 500 osób każdego dnia odwiedzało Climate Hub.

74 - 74 organizacje współtworzyły z nami program.

80 - ponad 80 wydarzeń, które powstały z inicjatywy różnych organizacji i zwykłych, a zarazem niezwykłych ludzi.

Te liczby mówią same za siebie. Climate Hub stał się naszym współnym sukcesem.

Przez dwa tygodnie udało nam się zbudować niezależną i przyjazną dla wszystkich przetrzeń do dyskusji i wymiany poglądów o tym jak zmieniać świat na lepsze. O tym jak skutecznie chronić klimat i ludzi, którzy są częścią zagrożonej przyrody. A także o tym w jaki sposób przeprowadzić sprawiedliwą transformację gospodarczą, która nikogo nie powinna pozostawić w potrzebie.

Dziękujemy artystom i uczestnikom naszych wydarzeń za wspólnie spędzony czas.

Życzymy każdemu i z osobna wiele miłości i inspiracji do działania w 2019!

Załoga Climate Hub

 

 


Climate Hub to niezależna przestrzeń do rozmów o klimacie.

Od 1 do 14 grudnia w sercu Katowic, tuż obok Spodka, w którym będą toczyć się negocjacje klimatyczne COP24, połączymy ekspertów, decydentów, aktywistów z katowicką i międzynarodową publicznością.

Zaplanowane dyskusje, wystawy i koncerty włączą nas wszystkich w debatę na temat tego, jak wspólnie stawić czoła jednemu z najważniejszych wyzwań ludzkości - zmianie klimatu. Naukowcy mówią wprost, że zostało nam niewiele czasu, aby uniknąć katastrofy, ale jednocześnie dają potężną dawkę nadziei: wszystkie możliwe rozwiązania są w naszym zasięgu.

Climate Hub to miejsce na twórcze spotkania i rozmowy o tym, jak zmieniać świat na lepsze, a także o sprawiedliwej transformacji gospodarczej, która nikogo nie zostawia w potrzebie. To miejsce, które inspiruje do działania.

Zapraszamy każdego, kto jest zainteresowany ochroną klimatu, w tym dziennikarzy, którzy chcą osobiście porozmawiać z aktywistami i ekspertami z różnych stron świata. Climate Hub to miejsce, w którym można uzyskać cenne informacje prosto ze źródła.

Climate Hub to również wydarzenie o charakterze kulturalnym. W programie są pokazy filmów, wystawy fotografii i koncerty.

Program

Kliknij na datę, aby rozwinąć treść.

warsztaty interactive performance rozmowa film
debata seminarium panel happening
prezentacja koncert forum live

calendar
13.00 - 15.00
Warsztat pisania haseł na happening - Akcja DemokracjaPL

"Warsztat tworzenia banerów i pisania haseł, które zostaną wykorzystane podczas happeningu Akcji Demokracji 2.12. Koncepcja happeningu zawiera uźycie plansz w formie chmurek, na których z jednej strony pojawiać sie będą “czarne myśli” związane z przyszłością klimatu w kontekście postępujących zmian klimatycznych, z drugiej natomiast “zielone myśli” dotyczące nadziei na zapobiegnięcie katastrofie klimatycznej i na zieloną, czystą przyszłość.

Podczas warsztatu chcielibyśmy wspólnie z publicznością wyprodukować plansze-chmurki, których użyjemy podczas happeningu, a także wspólnego wymyślania i pisania haseł (czarnych i zielonych myśli) na planszach. Warsztat prowadzony wspólnie z Magdą Staroszczyk, autorki koncepcji artystycznej na happening."

19.00 - 19.30
CLIMATE HUB OFFICIAL OPENING - Robert Cyglicki - GPCEE

19.30 - 20.30
The Matter of the Soul - Kasia Witek & Kat Austen

Performance, w którym główną rolę odgrywa taniec i muzyka. Jego celem będzie zwrócenie uwagi na potrzebę empatii wobec planety i działań na rzecz środowiska. Autorką warsztatu jest Kasia Witek, artystka tańca i choreografka, pracuje w Krakowie i Londynie.

20.30 - 22.00
DJ

calendar
13.00 - 14.15
Wspinaczka (film) - GreenpeaceENG/PL

Jak daleko możesz się posunąć, żeby ocalić Arktykę? W przypadku tych sześciu kobiet oznaczało to wspięcie się na przyprawiający o zawrót głowy 310-metrowy londyński wieżowiec The Shard. W 2013 Greenpeace znalazł się na pierwszych stronach gazet na całym świecie przez jeden ze swoich najodważniejszych protestów. Zespół wspinaczek wszedł na The Shard, górujący nad Tamizą najwyższy budynek w Europie. Pochodziły z różnych krajów, a żadna z nich nie parała się profesjonalnie wspinaczką. To, co je łączyło, to oburzenie, że gigant paliwowy Shell planuje robić odwierty na Arktyce.

Michael Woodward w swoim debiucie filmowym wykorzystuje materiał zza kulis przedstawiający ich przygotowania oraz intymne wywiady połączone ze współczesną kroniką filmową, żeby oddać doświadczenia sześciu (nad)zwyczajnych kobiet, które podjęły się ryzykownej wspinaczki. Z prostotą i humorem opowiadają, co je motywowało i co napędzało, żeby podjąć się tak trudnej misji.

14.30 - 15.30
Moda bez toksyn. Oczyść swoją modę - Greenpeace PolskaENG

Prezentacja dotyczy kampanii Greenpeace Detox My Fashion. Chodzi o odpowiedzialną modę i kilka faktów na temat tego, w jaki sposób przemysł odzieżowy wpływa na nasze środowisko.

15.45 - 16.45
Jak ubrać się fair - Marta KarwackaPL

Czy moda jest rzeczywiście tak kolorowa i radosna jak w rekla dr Marta Karwacka - socjolożka biznesu, ekspertka ds. CSR. Jest przekonana, że zarządzanie przez wartości ma sens. Mocno wierzy, że świadomi konsumenci to nieodłączny element społecznej odpowiedzialności firm. Jest ekspertką zewnętrzną FOB; jurorką konkursu Verba Veritatis i Sustainable Fashion Award 2018. Prowadzi własną firmę badawczo-doradczą SENSA. Współtworzy Koalicję na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego RECONOMY. Jest autorką pierwszej na polskim rynku książki na temat współpracy biznesu z organizacjami pozarządowymi w ujęciu CSR. Na blogu How to Wear Fair? zajmuje się tematyką zrównoważonej konsumpcji w branży odzieżowej. W październiku 2018 r. wyróżniona stututką ELLE STYLE AWARDS 2018 za swoją działalność na rzecz odpowiedzialnej mody.mach i magazynach modowych? Podczas prezentacji dowiemy się o ciemnej stronie mody i o roli konsumenta w dokonaniu zmian w branży odzieżowej.

17.00 - 18.00
Up To Date Festival’s Pozdro Techno De Luxe Collection and other upcycling activities - Up To Date FestivalPL

Salon Ambientu jest częścią polskiej sceny muzycznej już od dziewięciu lat. To nie zwykły festiwal muzyczny, ale miejsce, w którym spotykają się dźwięk, aktywizm i kultura. Wśród festiwalowych działań są takie, które dotyczą ochrony środowiska, np. poprzez linie ubrań Pozdro Techno Deluxe, w ramach której używane rzeczy zyskują drugie życie. Up To Date Festival dostarczył koszulki dla załogi Climate Hubu i zaprezentuje swoje projekty ubrań z recyklingu.

20.00 - 23.00
Piąty Śląski Salon Ambientu - Up To Date Festival

Up To Date Festival jest największym festiwalem muzyki ambient w Polsce i jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych w Polsce . W ramach Salonu Ambientu będzie można bawić się przy dźwiękach takich gatunków muzyki jak: ambient, model classical, IDM oraz noise.

calendar
10.00 - 11.15
Młodzi przeciw rasizmowi w ruchu klimatycznym - Sustaining all Life (a project of the Reevauation Foundation)ENG

Ten panel przedstawia związek między problemami społecznymi i środowiskowymi. Młodzi ludzie mają moc dokonywania zmian i często są na czele społecznych ruchów. Dlatego właśnie to spotkanie dedykowane jest młodym ludziom, których rola jest kluczowa zarówno w powstrzymaniu zmian klimatu, jak i w walce z rasizmem. Młodzi często spotykają się z protekcjonalnym podejściem, przez co ich potencjał nie jest w pełni doceniany. Taka postawa może zostać zinternalizowana. Podczas warstatu porozmawiamy jak rasizm ogranicza ruch na rzecz klimatu i dlaczego walka z rasizmem jest kluczowa w kontekście zmian klimatu. Zapraszamy wszystkich, w szególności młodych ludzi, aby porozmawiać o tym, czemu głosy młodych powinny skupiać uwagę COP24, ruchu na rzech klimatu jak i ruchów zwalczających rasizm i inne podziały.

11.30 - 13.15
Młode feministki dla sprawiedliwości klimatycznej zjednoczcie się! - Young Feminists for Climate JusticeENG

Podczas warsztatu młode feministki działajace w ruchu klimatycznym poznają się, podzielą się doświadczeniami oraz omówią plany działania w kolejnych latach.

13.30 - 14.45
Kobiety dla sprawiedliwości klimatycznej: potyczki lokalne i akcje globalne - "Solidaritas Perempuan, Indonesia GenderCC Southern Africa, South Africa Critical Geography Collective, Ecuador With the support of Rosa Luxemburg Foundation, Gender CC – Women for Climate Justice and LIFEENG "

Jaką rolę mogą odegrać kobiety w rozwiązaniu kryzysu klimatycznego i osiąganiu sprawiedliwości klimatycznej? Na te pytania będą odpowiadać kobiety z różnych stron świata, zaangażowane w działania społeczności lokalnych.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana metodologia zaproponowana przez feministki komunitariańskie z Ameryki Łacińskiej, przedstawiające historię kolonialnej opresji przez pryzmat oddziaływania na ziemie przodków oraz “pierwsze terytorium” - ciało. Walka o wyzwolenie lokalnych społeczności związana jest w tej perspektywie z walką o wyzwolenie swojego ciała. To, co dzieje się w ciele, wpływa na społeczność, miasto, kraj, planetę. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną te zależności.

15.00 - 15.50
Jak zwalczyć gaz i połączyć ruchy - Gastivist CollectiveENG

Uczestnicy warsztatu podzielą się swoją wiedzą na temat strategii walki z wydobyciem gazu, oraz opracują strategie integracji tych działań z działaniami innych ruchów społecznych. Omówione zostaną udane strategie, trwające kampanie oraz słabe punkty przemysłu wydobycia gazu. Do udziału w warsztacie szczególnie gorąco zachęcamy aktywistów walczących z wydobyciem węgla, ropy naftowej, działających na rzecz odnawialnych źródłem energii, walczących z produkcją plastiku, zaangażowanych w działania na rzecz ekologicznego rolnictwa oraz w inne kwestie ekologiczne.

16.00 - 16.50
Finansowanie działań na rzecz klimatu przez Zielony Fundusz Klimatyczny z uwzględnieniem praw człowieka i aspektu płci - Heinrich Boell Stiftung North AmericaENG

Zielony Fundusz Klimatyczny (GCF) jest obecnie największym wielostronnym funduszem klimatycznym i istotnym finansowym mechanizmem mającym na celu implementację porozumienia paryskiego. Z przyjętymi projektami o aktualnej wartości powyżej 4 miliardów USD, jest znaczącą siłą przesądzającą finansowanie działań związanych z klimatem. GCF ubiega się obecnie o dodatkowe dofinansowanie, żeby działać na jeszcze większą skalę.

To wydarzenie jest okazją na zdania raportu o kluczowych działaniach na rzecz organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Zielonym Funduszu Klimatycznym i na zwiększenie zaangażowania społecznego. Tym samym ma na celu dopilnowanie, by GCF zadbało o dofinansowania na rzecz klimatu tak, by były w zgodzie z prawami człowieka, wspierały równouprawnienie i aby przyniosły bezpośrednie korzyści ludziom i społecznościom w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

17.00 - 17.50
Kobiety jako liderki zrównoważonego rozwoju - Heinrich Böll Foundation in Warsaw & Collegium Civitas University in WarsawPL

Bohaterkami spotkania są kobiety ze Śląska. Jaką rolę odgrywają w promowaniu zielonej transformacji? Wspólnie ze śląskimi aktywistkami i badaczami z Collegium Civitas porozmawiamy o aktywności śląskich kobiet w kontekście wyzwań klimatycznych.

Czy aktywność kobieca może stać się siłą napędową zrównoważonego przejścia w regiony węglowe? Jak zachęcić kobiety do bardziej intensywnego działania w dziedzinie ekologii? W jaki sposób mówić o wyzwaniach ekologicznych, uwzględniając interesy grup, których najbardziej dotyczy zmiana energetyczna?

Kobiety ze Śląska wielokrotnie uczestniczyły w istotnych wydarzeniach i przemianach. Celem spotkania jest wsparcie ich energii i zainspirowanie do działań na rzecz zmian.

18.00 - 18.30
Fossil of the Day

18.30 - 21.00
Ze zachodniego Bengalu: film krótkometrażowy dla Rooted in Care, Sustaining Movements - Young Feminists for Climate JusticeENG

Pokaz filmu w reżyserii Nazii Khan, młodej feministki z Zachodniego Bengalu. Film pokazuje, jak istotny jest udział młodych feministek w ruchu klimatycznym, przy wzajemnym wsparciu. Film pokazuje również jak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo psychiczne oraz o bezpieczeństwo danych cyfrowych na temat aktywistek.

calendar
9.00 - 9.50
Idź po władzę - władaj zmianą. Walka o ląd i wody Amazonii - "Climate Alliance we współpracy z ASTM (Action Solidarité Tiers Monde)"ENG

W maju 2016 powstała trzecia największa zapora świata - Belo Monte na rzece Xingu. Aby ją zbudować wycięto połacie lasów deszczowych, wysiedlono rybaków i 40 tysięcy rdzennych mieszkańców. Dokument pokazuje, jak przebiegała budowa konstrukcji służącej jedynie zyskom korporacji, powstałej przy wsparciu biznesu budowlanego i polityków. ""Countdown on River Xingu V"" skupia się na przedostatnim etapie budowy potężnej zapory: zalewaniem pobliskich terenów. Historia porusza też temat skandalu Petrobras. Po pokazie przewidziany jest czas na dyskusję o odpowiedzialnej transformacji energetycznej.

10.00 - 11.20
Lasy-świątynie: autochtoniczny model naturalnej konserwacji i restoracji - Alliance of Mother Natures GuardiansENG

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie dzialalność ruchu Alliance of Mother Nature's Guardians, zrzeszającego ludność rdzenną z całego świata oraz jej sojuszników. W swojej działalności ruch działa na rzecz wdrożenia zapisów Porozumienia Paryskiego, odejście od dyktatu przemysłu węglowego oraz o budowanie mechanizmów wspierających działania ze strony ludności rdzennych na rzecz ochrony przyrody.

11.30 - 14.00
Pożary lasów - Rosja - Greenpeace RussiaENG

Jak pożary lasów wpływają na klimat? To olbrzymie zagrożenie dla klimatu. Jak więc możemy powstrzymać kontrolowane wypalenia lasów? Posłuchaj historii od tych świadków – strażaków z Rosji, Brazylii, Indonezji i innych krajów. Gośćmi będą: Anton Beneslavskiy – project leader ds. pożarów lasów, Marina Kanischeva – ekspertka ds. pożarów lasów, Tatiana Vasilieva – specjalistka komunikacji ds. pożarów lasów, Larasati Wido Motovani – strażak ochotniczej straży pożarnej oraz ofiara pożarów lasów z Greenpeace Indonezja.

14.30 - 15.50
Wspieranie aktywizmu na rzecz środowiska - Sustaining all Life (a project of the Reevaluation Foundation)ENG

Walka o środowisko nie jest łatwym zadaniem. Nie zawsze widać od razu bezpośrednie efekty naszych działań, spotykamy się często z negatywnymi reakcjami. Spotkanie zostało pomyślane jako przestrzeń wsparcia aktywistów i aktywistek. Porozmawiamy o naszych doświadczeniach, sukcesach, pasji, planach oraz podzielimy się obawami, lękami i uczuciem rozpaczy jakie może nam towarzyszyć kiedy myślimy o zmianach klimatu. Spotkanie przeprowadzone będzie w przyjaznej atmosferze, i służyć ma wzajemnemu wzmocnieniu.

16.00 - 17.30
GreenTalks: Sprawiedliwa transformacja energetyczna i odchodzenie od węgla w UE do 2030r. na rzecz odnawialnych źródeł energii. - Maroš Šefčovič and guestsENG

W moderowanej debacie, w trakcie której przewidziana jest także sesja pytań od publiczności, spotkają się Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Komisarz UE ds. unii energetycznej oraz Anabella Rosemberg, dyrektor programowa Greenpeace International. Maroš Šefčovič jest odpowiedzialny za pracę Coal Regions in Transition Platform – unijnej inicjatywy mającej wspierać transformację energetyczną regionów węglowych, w tym Śląska, w odchodzeniu od węgla. Anabella Rosemberg przez wiele lat pracowała na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej w ramach negocjacji klimatycznych oraz współpracy z ITUC - Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych. To może być naprawdę gorąca debata!

https://www.politykainsight.pl

17.30 - 19.00
Spotkanie z Szymonem Hołownią - spotkanie autorskiePL

Czy zwierzęta idą do nieba, a jeśli tak, to gdzie są, gdy my jesteśmy w czyśćcu? Czy jedzenie mięsa w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, sobotę i niedzielę to grzech i dlaczego? A co z rybami? Rolnicy, ekolodzy, myśliwi i księża: jak poukładać na nowo nasze relacje z resztą Stworzenia? Nowa książka Szymona Hołowni - "Boskie zwierzęta" - zaskakuje, inspiruje i odkrywa prawdziwą miłość, wierność i uczciwość boskich zwierząt. O tym wszystkim publiczność będzie miała okazję porozmawiać z autorem na spotkaniu w Climate Hubie.

19.15 - 20.30
Zmierzając do wymarcia: co możemy zrobić? - Extinction RebelliontENG

Podczas dyskusji członkowie ruchu Extinction Rebellion przedstawią aktualne ustalenia klimatologów na temat tego, dokąd zmierza nasza planeta, opowiedzą, co psychologia może powiedziec o mechanizmach zachodzących u klimatycznych denialistów, oraz zaproponują rozwiązania, jakie mogą przynieść ruchy społeczne.

20.30 - 22.00
Międzykulturowy Koncert dla Klimatu - Viva Flamenco

Koncert grupy łączącej flamenco z klasyczną muzyką Indii. Muzyka zespołu łączy kultury i gatunki. Poprzez muzykę, zespół dąży do zbliżenia między ludźmi. Koncert będzie manifestem wspólnego działania na rzecz planety.

calendar
9.00 - 9.50
Ambitna Talanoa: przypadek młodzieży z PeruENG

Cztery lata temu miał miejsce szczyt klimatyczny w stolicy Peru. Jak od tego czasu wyglądało zaangażowanie młodych Peruwiańczyków w walkę ze zmianami klimatu? Opowiedzą o tym aktywiści z inicjatywy Talanoa, działający z młodymi ludźmi w sześciu regionach Peru.

10.00 - 11.00
Moc ludzi - Brahma KumarisENG

Podczas dyskusji aktywiści z różnych stron świata porozmawiają o przełamywaniu wewnętrznych i zewnętrznych barier strategii działania na rzecz klimatu. Jak nakłonić ludzi do zmiany przyzwyczajeń, zwiększyć użycie czystych źródeł energii, wzmacniać wśród ludzi poczucie, że problem jest dla nich kluczowy? Zaangażowanie ludzi jest kluczowe - paneliści skupią się nie tylko na teorii, ale również na pokazaniu konkretnych przykładów udanego zaangażowania społeczności lokalnych i społeczeństwa obywatelskiego.

11.15 - 13.15
Głosy rdzennych mieszkańców. Romowie i mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej w obliczu zmian klimatu - Sustaining all Life (a project of the Reevaluation Foundation)ENG

Warsztat poświęcony będzie relacjom pomiędzy dyskryminacją ludności rdzennej na świecie i ludności romskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Opowiemy, dlaczego głos tych społeczności powinien być słyszany na COP24 i w ruchu klimatycznym. Społeczności żyjące bliżej natury są zarówno szczególnie narażone na efekty zmian klimatycznych, jak również dysponują wiedzą, która może nam wszystkim pomóc w prowadzeniu skutecznych działań. Jednocześnie głos tych społeczności jest wyciszany i marginalizowany przez dominujące wzorce ekonomiczne i kulturowe.

13.30 - 14.30
Zmiana klimatu od środka - The Global Peace Initiative of Women (GPIW)ENG

Panel będzie zawierał krótkie prezentacje omawiające zmiany, porozumienia, sposób myślenia i zachowania potrzebne społeczności ludzkiej, aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi.

14.45 - 16.45
Imielin@COP24. Jak Imielin się zaangażował - Imielin NGOs Zielony Imielin z udziałem Stowarzyszenia Granice Natury i inicjatywy RatujMY-ImielinPL

Jak angażować lokalną społeczność do walki o ochronę przyrody? Dobrym przykładem jest inicjatywa Zielony Imielin, walcząca z kopalnią Imielin-Północ. Podczas spotkania aktywiści opowiedzą o swoich działaniach.

17.00 - 18.00
Rola społeczności w działaniach na rzecz klimatu - La Ruta del ClimaENG

Prawo do partycypacji jest prawem obywatelskim. W praktyce napotyka jednak na wiele ograniczeń - czy to formalnych w postaci niedostatecznych instrumentów prawnych, jak i nieformalnych, w postaci nieuczciwych praktyk korporacji, czy wręcz zastraszania społeczności lokalnych. Jak domagać się prawa do partycypacji, kluczowego w walce o środowisko? O tym porozmawiamy podczas panelu.

18.00 - 18.30
Fossil of the Day

18.30 - 20.00
"Afryka: jutro wydarza się dziś" - (foto)relacja z podróży reporterskiej - Grażyna Makara and Marcin ŻyłaPL

O reporterskiej podróży po Ghanie i Burkina Faso, zmianach klimatycznych i rewolucji demograficznej, która nas czeka, opowiedzą dziennikarze „Tygodnika Powszechnego” Grażyna Makara i Marcin Żyła.

Są miejsca, gdzie „jutro” wydarza się „dziś”. Zachodnia Afryka doświadcza już konsekwencji zmian klimatycznych: gwałtownych cykli pogodowych i przesuwania się Sahary na południe. Powoduje to nie tylko migracje, ale i lokalne konflikty, które na Zachodzie lubimy tłumaczyć biedą i ekstremizmem. W najbliższej przyszłości te zjawiska tylko się nasilą. Czy tym razem zrozumiemy je, zanim będzie za późno?

20.00 - 22.00
Niewygodna prawda 2ENG/PL

Druga część obsypanego nagrodami filmu „Niewygodna prawda”, jednego z najgłośniejszych filmów dokumentalnych w historii. Sequel pokazuje dalsze działania Ala Gore’a, byłego wiceprezydenta USA, na rzecz stworzenia lepszych warunków do życia na Ziemi. Choć Donald Trump zaprzecza realności zmiany klimatu i promuje powrót do kopalni węgla, to jesteśmy naprawdę blisko prawdziwej rewolucji energetycznej, która pomoże nas uchronić od ostatecznej katastrofy. W drugiej części “Niewygodnej prawdy”, jednego z najgłośniejszych dokumentów w historii, śledzimy dalsze działania Ala Gore’a, byłego wiceprezydenta USA, na rzecz klimatu. Czternaście z piętnastu najgorętszych lat na Ziemi miało miejsce po 2001 roku. Ten palący problem można rozwiązać dzięki ludzkiej pomysłowości i pasji. Pytanie tylko, czy podejmiemy niezbędne kroki wystarczająco szybko?

calendar
9.00 - 10.20
Żądania ludzi - Corporate AccountabilityENG

Dyskusja o tym, jak skutecznie wywierać nacisk na firmy i rządy niszczące środowisko - z odwołaniem do udanych kampanii organizowanych przez panelistów.

10.30 - 11.50
Niebezpieczne odwrócenie uwagi: tzw. gaz odnawialny - Corporate Europe ObservatoryENG

Ujawniamy prawdziwe intencje przemysłu gazowniczego mówiącego o "dekarbonizacji" za pomocą "zielonego gazu". Czy celem jego działań jest utrzymanie nas w zależności od paliw kopalnych i zabezpieczenie swoich zysków?

12.00 - 13.20
Zaprzestanie finansowania i ubezpieczeń dla przemysłu paliwowego - urgewald, BankTrack, Unfriend CoalENG

Naukowcy są zgodni - zmiany klimatu są faktem, i to my za nie odpowiadamy. Mimo tego sektor finansowy i ubezpieczeniowy cały czas inwestuje w wydobycie węgla. Bez odejścia od wspierania tych inwestycji grozi nam klęska Porozumienia Paryskiego. Podczas spotkania opowiemy o tym dlaczego wywieranie presji na instytucje finansowe jest kluczowe oraz wskażemy, które korporacje wspierają niszczenie planety. Przedstawimy również kampanie, w ramach których obywatele wywierają skuteczny nacisk na korporacje.

13.30 - 14.50
Z czarnego w zielone - zmiana przepływu pieniędzy w Azji Południowo-Wschodniej - CAN-IENG

Przemysł węglowy utrzymywany jest przez wielkie dotacje. Jak nakłonić rządy do zmiany priorytetów i promowania rozwoju przy jednoczesnym odchodzeniu od węgla? Organizatorzy spotkania prowadzą udane działania w tym zakresie w Wietnamie, Filipinach i Indonezji. Zapraszamy do rozmowy o tej strategii i o tym, jak można ją przenosić na inne kraje.

15.00 - 15.50
Energia wodna - lekceważone zagrożenie dla klimatu - GegenStroemung - CounterCurrent / INFOE e.V.ENG

Czy elektrownie wodne to źródła czystej energii? Podczas spotkania przedstawimy zagrożenia zwiażane z ich powstawaniem. Elektrownie wodne emitują gazy cieplarniane groźniejsze od CO2. Ich powstawanie wiąże się z niszczeniem lasów i rzek. Powstawanie elektrowni wodnych jest często związane z budowaniem kopalni czy hodowli przemysłowych. Chcemy pokazać, że nie jest to alternatywa dla węgla, lecz technologia równie niebezpieczna dla planety, nawet jeżeli dziś niewiele o tym mówimy. Gosciem spotkania będzie Pablo Solón, były ambasador Boliwii przy ONZ, który opowie o destrukcyjnym wpływie inwesticji w elektrownie wodne w Boliwii na tamtejsze obszary dorzecza Amazonii oraz na klimat planety.

16.00 - 18.00
Jak pociągnąć rząd do odpowiedzialności za bezczynność klimatyczną? Greenpeace’s Climate Justice and Liability Campaign and Climate Action Network Europe (CAN Europe)ENG

Droga skarg administracyjnych i pozwów sądowych w wielu przypadkach może ochronić środowisko. Musi być ona jednak połączona z angażowaniem społeczności lokalnych i prowadzeniem działań nagłaśniających problem. Niszczenie środowiska jest związane z łamaniem praw człowieka - stąd kluczowa rola przepisów w tym zakresie. O tym, jak w udany sposób chronić środowisko odwołując się do drogi prawnej opowiedzą przedstawiciele organizacji posiadających sukcesy w tym zakresie.

18.00 - 18.30
Fossil of the Day

19.30 - 21.00
Historia konika morskiego z rafy koralowej - WWF PolskaPL

Wyjątkowe spotkanie z przedstawicielami mieszkańców wymierających raf koralowych. To okazja, by porozmawiać z figurką 3D. W rolę konika morskiego wcielą się eksperci ds. zmian klimatu. Porozmawiamy o przyszłości naszej planety, zmianach klimatu, możliwych scenariuszach i rozwiązaniach.

calendar
9.00 - 10.50
Globalny rasizm, kobiety i wojna w kontekście ruchu na rzecz środowiska - Sustaining all Life (a project of the Reevaluation Foundation)ENG

Zmiany klimatyczne i degradacja środowiska zagrażają wszystkim. Społeczności żyjące na terenach, na których degradacja przebiega najszybciej oraz kobiety należą jednak do grup szczególnie narażonych. Podczas warsztatów o swoich doświadczeniach opowiedzą osoby doświadczające rasizmu, seksizmu, konsekwencji wojen. Słuchając ich opowieści, zobaczymy, że degradacja środowiska jest stałym wątkiem wszystkich opowieści.

11.00 - 11.50
Poszukiwanie statku kosmicznego "Ziemia" - David Oldroyd, Silesia Botanical Garden Centre for Environmental and Ecological EducationENG

Spotkanie z autorem książki “The Future of Spaceship Earth in the Anthropocene Epoch”. Jaka przyszłość czeka Ziemię, i jaka jest rola ruchów klimatycznych w budowaniu bezpiecznej przyszłości? Autor zaprezentuje swoją koncepcję największych problemów epoki antropocenu oraz strategii na przyszłość.

12.00 - 13.50
O nadziei w beznadziejnych czasach. Jak radzić sobie z trudnymi emocjami związanymi ze zmianą klimatu - Anna GierlińskaENG

Każda nowa informacja o zmianach klimatycznych stawia nas w sytuacji, w której zagrożenie i realne niebezpieczeństwo stają się coraz bardziej realne, próbując rozwiązać te problemy, mamy do czynienia z wieloma trudnymi emocjami. Jeśli chcemy wygrać naszą przyszłość, potrzebujemy obywateli i decydentów do natychmiastowego działania, a także potrzebujemy większej świadomości skali problemu. Oznacza to, że musimy znaleźć sposób na pokonanie naszej apatii. I aby to zrobić - musimy najpierw zrozumieć, skąd bierze się apatia i co to jest. Celem tego spotkania jest poznanie korzeni apatii, zrozumienie znaczenia emocji w procesie angażowania się w działania proklamacyjne i znalezienie nowych źródeł nadziei w tych beznadziejnych czasach.

14.00 - 18.00
Pionierzy energetyki obywatelskiej - Alliance of Associations Polish Green NetworkPL

Seminarium poświęcone energetyce obywatelskiej z udziałem członków lokalnych samorządów z ruchu "Więcej niż energia" i nowo wybranych kandydatów, którzy wzięli udział w kampanii "Wspieram energię obywatelską!" zorganizowanej w ramach Ruchu Więcej Niż Energia.

16.30 - 17.30 Udział w spotkaniu z samorządowcami i organizacjami obywatelskimi w ramach ruchu www.WiecejNizEnergia.pl

Gość specjalny: dr Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich

18.00 - 18.30
Fossil of the Day

18.30 - 20.00
Wykrywanie zmian temperaturowych w Palestynie w latach 1987-2017 za pomocą obrazu satelitarnego i odnoszenia go do użytkowania gruntu - An-Najah University in cooperation with Heinrich Boell Foundation/ Palestine & JordanENG

W jaki sposób zmiany klimatyczne oddziałują na Palestynę i cały region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej? W jaki sposób sytuacja polityczna wpływa na ludność dotknięta zmianami? Podczas spotkania zostaną przedstawione wyniki badań przeprowadzonych w Palestynie w ciągu ostatnich trzech dekad przez badaczy palestyńskich i jordańskich.

20.30 - 22.30
Expect the Unexpected - Kevin BucklandENG

Trzydziestominutowy performance przenoszący widzów do Niemiec, gdzie społeczeństwo obywatelskie walczy z wydobyciem węgla w ramach kampanii Ende Gelende. Przeniesiemy się do największej w Europie kopalni węgla brunatnego, gdzie tysiące ludzi protestuje przeciwko truciu środowiska. Odczujemy strach przed nacierającą policją, radość z odnalezienia zaginionych kompanów i zaangażowanie, które popycha ludzi do brawurowych działań, jak blokowanie własnym ciałem pociągów wywożących węgiel. Zobaczymy, jak organizowane są działania, jak ich uczestnicy dochodzą do porozumienia odnośnie przyjętych metod. Każdy z widzów może stać się częścią zmiany - i do tego ma ich zachęcić spektakl.

calendar
9.00 - 10.30
Talanoa dookoła świata - innowacyjne Food Solutions - ProVeg InternationalENG

Jeśli przyjrzymy się lokalnym społecznościom różnych regionów świata, znajdziemy wielu bohaterów, którzy biorą udział w walce ze zmianami klimatycznymi. Usłyszymy kilka pionierskich opowieści o rozwiązaniach dotyczących żywności.

10.45 - 12.15
Odkrywanie potencjału białka pochodzenia roślinnego - ProVeg InternationalENG

Na całym świecie istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań, a potencjał diety opartej na roślinach jest ogromny. W jaki sposób można je zastosować na dużą skalę i jak wpływają na polityki? Jakie wnioski mogą z nich wyciągnąć decydenci?

12.30 - 14.00
Chów przemysłowy w obliczu raportu IPCC - Holistic Approach Climate Change CoalitionENG

W jaki sposób chów przemysłowy wpływa na stan planety? Dowiecie się podczas naszych warsztatów!

14.15 - 15.45
Ekspansja hodowli zwierząt a życie lokalnych społeczności - Otwarte KlatkiPL

Hodowanie zwierząt na futra czy na mięso wiąże się z okrucieństwem. Czy zdajemy sobie jednak sprawę, że ofiarami działalności ferm lub rzeźni są nie tylko zwierzęta? Przemysł zabijania zwierząt jest jednym z największych globalnych emitentów CO2. Osoby mieszkające w okolicy takich inwestycji doświadczają pogorszenia jakości życia oraz są narażeni na pogorszenie zdrowia czy utratę życia. Zapraszamy na dyskusję z udziałem aktywistów, ekspertów i mieszkańców terenów, na których znajdują się fermy przemysłowe.

16.00 - 17.30
Ratujemy żywność przed zmarnowaniem - Federacja Polskich Banków ŻywnościPL

Prawie 825 milionów ludzi na świecie cierpi na chroniczne niedożywienie. Jednocześnie marnujemy 30 proc. produkowanej żywności. Eksperci Banków Żywności opowiedzą o tym jak lepiej zarządzać żywnością i jak wdrażać istniejące sposoby zapobiegania marnowaniu. Porozmawiamy o tym jak marnowanie żywności wpływa na środowisko. Dbając o dystrybucję żywności dbamy również o planetę i chronimy ją dla przyszłych pokoleń.

17.45 - 19.15
Tu pijesz bez słomki - kampania - NoizzPL

Ponad 500 restauracji i klubów zrezygnowało z plastikowych słomek. Jak to możliwe? Zapraszamy na prezentację kampanii "Tu pijesz bez słomki". Noizz.pl wraz z aktywistką Aretą Szpurą, fundacją Lonely Whale oraz agencją VML Poland prowadzą akcję "Tu pijesz bez słomki". Jej celem jest wycofanie plastikowych rurek z pubów i restauracji w całej Polsce oraz popularyzacja zasady less waste. W ciągu kilku miesięcy spot obejrzano ponad 1,5 mln razy, a do akcji przyłączyło się ponad 0,5 tysiąca miejsc w całej Polsce. W spocie udział wzięli m.in. Anja Rubik, Robert Biedroń, Hubert Urbański, Krzysztof Gonciarz i Maffashion.

20.00 - 23.00
Psio Crew & Gooral - premierowe wykonanie antysmogowej piosenki "Homo sapie" oraz koncerty obu wykonawcówPL

Psio Crew specjalnie dla Climate Hubu napisali piosenkę antysmogową z gościnnym udziałem Goorala! Poprzez artystyczną ekspresję zwracają uwagę na problem fatalnej jakości powietrza w Polsce, a szczególnie w jej południowej części, w której mieszkają. Inspiracją i bodźcem do działania była informacja o tym, że Żywiec w 2016 r. miał najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich miast w Unii Europejskiej. Twórczość Psio Crew jest mariażem elektroniki z muzyką góralską Beskidu Żywieckiego i dociera do ludzi, którzy bezpośrednio doświadczają zanieczyszczania powietrza. Utwór inspirowany jest zimowym, tradycyjnym obrzędem Dziadów. Utwór "Homo sapie" zapowiada nową płytę Psio Crew, do nagrania której zostali zaproszeni "PsioCrewni" czyli artysci zaprzyjaźnieni z zespołem.

calendar
10.00 - 10.50
Działania artywistyczne Obozu dla Klimatu - Obóz dla KlimatuPL

Obóz dla Klimatu, który odbył się w lipcu tego roku w okolicy wysychających jezior Wielkopolski, był pierwszym wydarzeniem tego typu w Polsce. Kilkuset uczestników Obozu miało okazję zgłębić wiedzę w dziedzinie zmian klimatu, poznać środowisko aktywistów klimatycznych, a także wziąć udział w towarzyszącym Obozowi programie artystycznym.

Danny Moore – kurator programu artystycznego Obozu dla Klimatu zaprezentuje różnorodność aktywności, jakie miały miejsce podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Happening, performance, kolektywne tworzenie narzędzi artystycznego oporu, postapokaliptyczna instalacja czy chociażby rytuał przemiany dwunożnych w istoty słodkowodne, to tylko niektóre działania, które zobaczymy. Wybrani artyści przeprowadzili także warsztaty z zakresu różnych dyscyplin pokazując tym samym, że współpraca sztuki i aktywizmu jest kluczowa we wspólnej walce o dobro naszej planety.

11.00 - 12.50
Sprawiedliwa transformacja: budowanie gospodarki lokalnej - Grassroots Global Justice Alliance (GGJ), La Via Campesina (LVC), Indigenous Environmental Network (IEN), Climate Justice Alliance (CJA), Just Transition Alliance (JTA), Friends of the Earth International (FOE-I), and the Transnational Institue (TNI)ENG

Sprawiedliwa Transformacja to metoda sprawiedliwego i zrównoważonego przejścia ku ekonomii ekologicznej, demokratycznej. Koncepcja została opracowana w ostatnich dekadach z inicjatywy przedstawicieli społeczności najmocniej odczuwających zmiany klimatu. Podczas warsztatu porozmawiamy o tym, co sprawiedliwa transformacja oznacza dla ludności rdzennej, producentów żywności, społeczności stojących na pierwszej linii zmian oraz ruchów robotniczych. Jak naprawić krzywdy i zbudować uczciwe relacje? O tym opowiedzą osoby zaangażowane w realizację założeń Sprawiedliwej Transformacji.

13.00 - 14.50
Pielgrzymki Klimatyczne z Bonn i Watykanu do Katowic - relacja i spotkanie - 3. Ökumenischer Pilgerweg für Klimagerechtigkeit, Global Catholic Climate Movement i GreenpeaceENG

Spotkanie, prezentacja i dyskusja z uczestnikami dwu Pielgrzymek Klimatycznych - jedna z Bonn (Niemcy), druga z Watykanu - które przez ostatnie dwa miesiące niestrudzenie podążały, by dotrzeć do Katowic na COP24 z pilnym wezwaniem do liderów państw o podjęcie ambitniejszych działań na rzecz klimatu, w tym odejście od węgla w UE do 2030r.

16.00 - 17.50
GreenTalks: Opowieści o klimacie z Południa - spotkanie z Joanną Sustento i braćmi SañoENG

W listopadzie 2013 roku potężny tajfun Jolanda (zwany również Haiyan) zniszczył Filipiny, a w szczególności prowincję Tacloban. Tajfun zabił ponad 6 tysięcy osób, pozostawiając po sobie zgliszcza i pogrążonych w żałobie ludzi. Wśród tych, którzy przeżyli, był AG Saño, którego brat, Yeb, w czasie uderzenia tajfunu brał udział negocjacjach klimatycznych ONZ w Warszawie. Większą część swojej rodziny straciła w tajfunie Joanna Sustento, edukatorka i pisarka. Wszyscy troje od tamtego czasu angażują się w działania na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej. Wzięli udział w pielgrzymce klimatycznej, wędrówce z Watykanu do Katowic na szczyt klimatyczny COP24. Joanna, Yeb i AG podzielą się w trakcie spotkania swoimi historiami.

18.00 - 18.50
Medytacja dla pokoju i środowiska - Brahma Kumaris & UNFCCC Interfaith Liaison CommitteeENG

Inicjatywa “Milion Dobrych Życzeń” ma na celu umocnienie wizji światowego pokoju. Celem spotkania jest zainspirowanie do przemyśleń nad najważniejszymi sprawami. Uczestnicy poznają podstawy medytacji.

19.00 - 21.00
Czy potrzebujemy funduszu kompensacyjnego? Burza mózgów na temat innowacyjnych i sprawiedliwych narzędzi finansowania strat wywołanych zmianą klimatue - Rosa-Luxemburg-Stiftung, Bread for the WorldENG

Zmiana klimatu dzieje się tu i teraz. Artykuł 8 porozumienia paryskiego przewiduje mechanizm kompensaty strat dla społeczności odczuwających jej skutki. Straty są już teraz na tyle ogromne, że trudno jest wyegzekwować pokrycie ich w całości. Celem warsztatów jest rozmowa o tym, jak szacować straty, jak uwzględniać aspekt płci, jak wyceniać szkody wyrządzone na podstawowych prawach człowieka. Celem warsztatu jest uzupełnienie luki, której dotąd nie udało się załatać podczas kolejnych szczytów klimatycznych.

21.30 - 23.00
GrubsonPL

GrubSon – wokalista, raper, producent muzyczny, DJ. Aktywny artystycznie od końca lat 90. XX wieku. Obecnie na stałe współpracuje z muzykami: Jareckim i Dj BRK, a od 2013 roku również z live bandem – Sanepid.

W 2009 roku ukazał się jego debiutancki album ""O.R.S."" (złota płyta), w 2011 roku światło dzienne ujrzał dwupłytowy album ""Coś więcej niż muzyka"" (platyna), w 2012 roku album ""Gruby Brzuch” (złoto) nagrany w duecie z DJ BRK, a w 2015 roku ma miejsce premiera ostatniego albumu pt. „Holizm” (złoto). Obecnie trwają prace nad najnowszym albumem pt. „Gatunek L”.

Każdego roku GrubSon gra dziesiątki koncertów – zarówno klubowych jak i festiwalowych. Jego trasy koncertowe w ubiegłych latach prowadziły przez Polskę, Holandię, Anglię, Szkocję oraz Stany Zjednoczone.

W latach 2015 i 2016 występował na Przystanku Woodstock - kolejno na małej i dużej scenie. Z wydarzeń powstały dwa wydawnictwa DVD dostępne w całej Polsce."

calendar
11.00 - 13.50
Atlas Energetyczny 2018: Jak w przyszłości skorzystać z energii odnawialnych w Polsce? Fundacja Heinricha Bölla w WarszawieENG/PL

Premiera polskiej edycji Atlasu Energetycznego, w którym odpowiadamy na pytania: Jak zapewnić całkowite zastąpienie paliw kopalnych przez odnawialne źródła energii i w jakich ramach czasowych? W jaki sposób może to działać w Europie, ale także w Polsce, kraju, który obecnie stoi przed wyzwaniem wprowadzenia właśnie transformacji - modernizacją z przemysłu opartego na węglu do ekologicznej przyszłości? W jaki sposób połączyć działania podjęte na rzecz ochrony klimatu i ekologicznych innowacji z demokratycznym i społecznie sprawiedliwym budowaniem bogactwa dla wszystkich i poprawy jakości życia? O tym porozmawiamy z przewodniczącą niemieckiej Partii Zielonych oraz polskimi aktywistami ekologicznymi.

14.00 - 15.20
Sprawiedliwa transformacja - jak przejść na 100% OZE: prezentacja i dyskusja - Greenpeace, ISFENG

W czasie spotkania wymienimy się wiedzą i poglądami na temat sprawiedliwej transformacji w kierunku zrównoważonego systemu energetycznego. Punktem wyjścia do debaty będzie omówienie globalnego scenariusza przejścia na 100% OZE i jego konsekwencje dla rynku pracy, w tym polskiego. Planowana dyskusja z pewnością zainteresuje dziennikarzy, którzy będą mieli okazję dowiedzieć się o sprawiedliwej transformacji więcej niż z oficjalnych sloganów polskiego rządu.

15.30 - 17.00
Sprawiedliwa Transformacja na rzecz powstrzymania wzrostu temperatury poniżej progu 1.5 stopnia - ujęcie globalne. Joint event by Friedrich-Ebert-Stiftung, Rosa-Luxemburg-Stiftung, E3G and Bread for the World GermanyENG

Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań ludzkości i szybkie podjęcie kroków jest kluczowe, by zapobiec katastrofie. Specjalny raport IPCC podkreśla, że przekształcenie gospodarki jest absolutnie konieczne, aby uniknąć podniesienia średniej temperatury o więcej niż 1,5°C. Pytanie nie brzmi, czy potrzebujemy transformacji, tylko czy uda nam się przeprowadzić ją wystarczająco szybko.

Jak wprowadzić tę zmianę w najbardziej zrównoważony sposób – łagodząc skutki dla społeczności i pracowników jest kluczowym pytaniem sprawiedliwej transformacji w skali ogólnoświatowej.

18.00 - 18.30
Fossil of the Day

18.30 - 19.50
Green Talks: Sprawiedliwa transformacja - metamorfoza życia i strategii dla utrzymania wzrostu tempertury poniżej progu 1,5 stopnia - Brahma Kumaris, Gastivist Collective, ENvironement JEUnesseENG

W spotkaniu będą uczestniczyć aktywiści, dziennikarze, przedstawiciele społeczności żyjących obok kopalni węgla. Tematem spotkania jest sprawiedliwa transformacja energetyczna. Co powinniśmy zrobić już dziś, aby pomóc społecznościom, których zmiany dotyczą najmocniej? Wstępem do dyskusji będzie scenariusz transformacji globalnego rynku pracy, przy założeniu, że 100 proc. energii pochodzić będzie z zielonych źródeł, a także analiza wpływu tego scenariusza na sytuację w Polsce. Celem dyskusji jest przedstawienie alternatywy dla narracji obecnego polskiego rządu, który promujące budowę nowych kopalni i powstrzymuje rozwój odnawialnych źródeł energii, argumentując to sytuacją pracowników. Podczas dyskusji wykażemy, że obecny kierunek rządu nie tylko nie chroni pracowników przemysłu węglowego i energetycznego, ale naraża nas wszystkich na katastrofę.

20.00 - 22.00
Młodzi liderzy klimatyczni - historie ze Wschodniej Europy, Kaukazu i Środkowej Azji - 350.orgENG

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną działania podejmowane przez młódych liderów z różnych stron świata na rzecz walki z marnotrawstwem, czystego powietrza oraz innych istotnych dla klimatu wydarzeń.

calendar
09.00 - 10.00
Tworzenie Koalicji na rzecz klimatu i czystego powietrza w Polsce - Client EarthPL

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana nowa inicjatywa, której celem jest działanie na rzecz systemowych rozwiazań sprawiających, że powietrze w Polsce będzie czyste.

10.00 - 11.50
Pełna transformacja sektora energetycznego w miastach Wschodniej Europy, Kaukazu i Środkowej Azji: tworzymy przyszłość - 350.orgENG

Jaką rolę w transformacji energetycznej mają do odegrania miasta? Podczas dyskusji zaprezentujemy przykłady dobrych praktyk, oraz porozmawiamy o tym, w jaki sposób przenosić je do innych miast. Do udziału w spotkaniu szczególnie serdecznie zapraszamy aktywistów miejskich, urzędników i gospodarzy miast.

12.00 - 13.50
Jedzenie - torfowiska - klimat. Zrozum powiązania, chroń bagna. Centrum Ochrony Mokradeł, Greifswald Mire Centre, Wetlands International – European AssociationPL

Podczas wykładu zaprezentowany zostanie temat torfowisk oraz wpływu zmian klimatu na ich stan,a podczas dyskusji porozmawiamy, jak można przeciwdziałać ich degradacji.

Facebook >>

14.00 - 15.20
Innowacje klimatyczne w Ameryce Łacińskiej: wyzwania i szanse - Centro de Innovación Climática y Sostenibilidad (Peru)ENG

Paneliści przedstawią innowacje, jakie pojawiły się w Ameryce Łacińskiej, służące redukcji CO2. Spotkanie będzie okazją do dyskusji o tym, co można zrobić w skali kraju i regionu.

15.30 - 18.00
Klimat? czarno/zielono to widzę! - debata międzypokoleniowa (PL) - Akcja DemokracjaPL

Spotkanie – rozmowa, w której udział wezmą przedstawiciele różnych pokoleń (w tym rodziców oraz dziadków i babć). Rozmowa ma charakter obywatelski, niefachowy i dotyczy indywidualnych przemyśleń związanych ze zmianami klimatu i ich negatywnymi skutkami. Paneliści będą pochodzić z różnych środowisk i różnych części kraju, będą więc prezentować różne podejścia do sprawy.

Naszych rozmówców i rozmówczynie będziemy pytać m.in. co ich martwi w kontekście postępujących zmian klimatycznych? w jaki sposób widzą pozytywne scenariusze przyszłości życia na Ziemi? Będą dzielić się osobistymi przemyśleniami, marzeniami na poprawę stanu środowiska i klimatu w Polsce oraz swoje własne “przepisy” na walkę ze zmianami klimatu. Chcemy, żeby w rozmowie wybrzmiała nadzieja na zapobiegniecie katastrofie klimatycznej, w nawiązaniu do najnowszego raportu IPCC.

18.00 - 18.30
Fossil of the Day

18.30 - 20.00
GreenTalks: 1000 zobowiązań dezinwestycyjnych - May BoeveENG

May Boeve jest współzałożycielką, a obecnie dyrektor wykonawczą 350.org. Pomagała prowadzić walkę z rurociągiem Keystone XL, koordynowała rosnący ruch na rzecz zaprzestania finansowania paliw kopalnych i mobilizowała setki tysięcy ludzi na całym świecie. Autorka gry „Fight Global Warming Now”.

May Boeve opowie publiczności Climate Hubu o sprawiedliwości klimatycznej i potrzebie działań młodzieży w ruchu klimatycznym. Raport IPCC jasno pokazał, że miejsce paliw kopalnych jest w ziemi, jeśli chcemy ograniczyć ocieplenie do 1,5°C. Zmiana zachodzi nawet tam, gdzie najmniej się tego spodziewasz.

20.30 - 22.30
I Need Air - Save the World with Bernadette La Hengst

Nowa pieśń o klimacie, napisana przez niemiecką śpiewaczkę i autorkę tekstów Bernadette La Hengst jako część festiwalu Save the World 2018. To już piąty utwór o tej tematyce stworzony przez artystkę, który jasno mówi o konieczności natychmiastowego podjęcia działań na rzecz klimatu. Utwór zostanie wykonany razem z chórem operowym Bonn Young.

calendar
08.45 - 10.00
Narodowe dochodzenie w sprawie wpływu zmian klimatu na prawa człowieka na Filipinach - Greenpeace Azja Południowo-Wschodnia, Climate Justice and Liability CampaignENG

Filipińska Komisja ds. Praw Człowieka przeprowadza ostatnie publiczne przesłuchanie w ramach dochodzenia, czy koncerny paliwowe złamały prawa człowieka ich mieszkańców, którzy doświadczyli kilka lat temu porażającej tragedii związanej z klimatem. Podczas Climate Hubu oferujemy możliwość posłuchania ostatniego nagrania z przesłuchań 12. i 13. połączonego z sesją Q&A na Facebooku. Przesłuchania są stale dostępne online i po angielsku.

Dochodzenie jest bezprecedensowe i może mieć poważne konsekwencje. Ma szansę na to, by zmienić w skali globalnej rozumienie odpowiedzialności korporacji za zmiany klimatu i by zwrócić uwagę na rolę koncernów paliwowych w kryzysie klimatycznym. Grudniowe przesłuchania są ostatnimi przed zaleceniami Komisji, które pojawią się najprawdopodobniej na początku 2019 roku i pewnie wpłynie na zobowiązanie korporacji i państw w związku z ochroną środowiska.

10.00 - 11.15
Status energii nuklearnej w UE (na pozomie UE i w krajach członkowskich) - Don't Nuke The Climate!ENG

Jak kraje Unii Europejskiej podchodzą do energii nuklearnej? Jakie są perspektywy? W jaki sposób uświadamiać ludzi, że energia nuklearna nie jest alternatywą wobec energii węglowej, ale kolejnym zagrożeniem dla klimatu?

11.30 - 13.50
Wyzwania brazylijskiej polityki i jej implikacje dla polityki klimatycznej - Grupo Carta de Belem / Belem Letter GroupENG

Dyskusja skupia się na Brazylii, ale występujące tam mehcanizmy kryzysu instytucji i demokracji są charakterystyczne również dla innych krajów. Omawiając problemy i wyzwania Brazylii, zachęcamy do refleksji nad problemami w innych krajach.

14.00 - 15.50
Brazylijska Amazonia i społeczności narażone na skutki zmiany klimatu - Fern, Misereor, IPAMENG

W czasie spotkania odbędzie się dyskusja na temat wylesiania, które dotknęło najdalsze zakamarki Puszczy Amazońskiej.

16.00 - 18.00
GreenTalks: Gość specjalny i Jennifer Morgan - ENG

Registered Event/SOLD OUT

Live stream z tego wydarzenia znajdą Państwo pod tym linkiem: https://act.gp/AlGoreKatowice

18.00 - 18.30
Fossil of the Day

18.30 - 21.30
Radykalny realizm - 1.5 stopnia jest możliwe! Fundacja Heinricha Bölla w BerlinieENG

Raport IPCC mówi jasno, że maksymalny dopuszczalny wzrost globalnej temperatury to 1,5°C. Czy to jednak szczyt naszych możliwości? Co, jeśli pójdziemy dalej i uznamy, że jest to postulat zbyt mało radykalny, zważywszy na to, jak wielkie zmiany już poczyniliśmy na tej planecie?

Niektóre korporacje i rządy promują ideę odwrócenia efektów zmian klimatu poprzez działania w oceanach, ziemi i atmosferze. Geoinżynieria ma prowadzić do przywrócenia równowagi i cofnięcia negatywnego efektu działań człowieka na środowisko. Problemem tego podejścia jest założenie, że dzięki niemu możemy utrzymać obecny system bez żadnych konsekwencji. Tymczasem samo lekarstwo może być gorsze od choroby, bo efekty geoinżynierii są niepewne, a odejście od szkodliwych działań jest niezbędne nawet jeżeli uda się naprawić część szkód, jakie wyrządziliśmy planecie. Istnieją jednak alternatywy - możliwe jest zmniejszenie wzrostu temperatury poniżej 1.5°C, przy jednoczesnej poprawie standardu życia i rozwiązywaniu najważniejszych globalnych wyzwań. O tym, jak to zrobić, porozmawiamy podczas spotkania.

calendar
10.00 - 11.20
Ekologia przez sztukę, media i edukacja na temat zmiany klimatu - inicjatywa obywatelskaENG

Wydarzenie będzie łączyć elementy muzyczne i edukacyjne. W jaki sposób muzyka może pomóc w zrozumieniu problemu zmian klimatu i nauczaniu o głębokiej ekologii? Przyjdź i zobacz!

11.30 - 12.50
Energia jądrowa technologią pomostową w Polsce? Czy to możliwe, rozsądne i czy ochroni klimat? - Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne 'Wspólna Ziemia' (Association 'Common Earth') / Społeczny Monitor Atomowy (SMA, Civic Nuclear Monitor)PL

Konferencja prasowa na temat planowania energetyki jądrowej w Polsce i jej dotychczasowej realizacji, opóźnień, braków i zagrożeń (zarówno związanych z energią jądrową, jak i projektami), finansowania jądrowego - wszystko z punktu widzenia społeczeństwa obywatelskiego oraz polityki ochrony klimatu, których elektrownie jądrowe nie uwzględniają.

13.00 - 14.50
Sprawiedliwość klimatyczna: dyskusja partycypacyjna o demokracji energetycznej - Rosa-Luxemburg-StiftungENG

Wydarzenie, w ramach którego publiczność będzie angażowana do zabierania głosu poprzez interaktywne zadania, będzie przestrzenią dyskusji aktywistów z krajów Globalnego Południa (Argentyna, Kuba, Mauritius, Indie, Indonezja, Filipiny, Wietnam) oraz mieszkańców Katowic i gości Szczytu Klimatycznego. Motywem przewodnim będzie dostęp do energii, obszar, w którym obecnie dominują korporacje. Dyskusja będzie służyć podsumowaniu działań podczas tegorocznego COP oraz wniosków na przyszłość w zakresie wypracowania rozwiązań uwzględniających dostęp do czystej energii jako prawo obywatelskie.

16.00 - 17.00
Dwie wyspy - film i dyskusja - 350.orgENG

Mieszkańcy dwóch wysp zagrożonych zmianami klimatycznymi - jedna z Grenlandii, druga z wyspy w archipelagu Wysp Marshalla - podczas wspólnej podróży odkrywają, jak wiele łączy ich ojczyzny, pomimo zupełnie odmiennego klimatu. Zapraszamy na projekcję filmu oraz dyskusję o tym, jak ocalić Grenlandię oraz wyspy Pacyfiku.

18.00 - 18.30
Fossil of the Day

18.30 - 20.30
Jutro jest dzisiaj: dramat Brazylijczyków dotkniętych zmianą klimatu - Greenpeace BrazyliaENG

Już sam tytuł: "Jutro jest dzisiaj - dramat Brazylijczyków dotkniętych zmianami klimatu" daje wyobrażenie o tym, co dokument pokazuje: zmianę klimatu odczuli wszyscy Brazylijczyków, czy to w mieście, czy na wsi, a ochrona Amazonii przed wylesieniem to kwestia fundamentalna nie tylko dla tych, którzy ją zamieszkują. Film opowiada sześć historii rozgrywających się w pięciu regionach, pokazujących jak pilnie potrzebne jest działanie.

calendar
09.00 - 10.00
Przestrzeń refleksji i dialogu - IASS Potsdam Institute of Advanced Sustainability Studies e.V.ENG

To przestrzeń, w której negocjatorzy i obserwatorzy będą mogli odpocząć od intensywnych i stresujących negocjacji podczas COP. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni do refleksji i wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami szczytu, pobudzanie kreatywności i generwanie nowych pomysłów. Będzie to okazja do spotkania w atmosferze autentyczności pomiędzy różnymi stronami negocjacji, która może doprowadzić do podjęcia wspólnych decyzji i działań. Organizatorzy posiadają doświadczenie w prowadzeniu ćwiczeń w zakresie podejmowania decyzji i moderacji w duchu metody co-creative dialogue.

10.15 - 12.15
Zieloni Eksperci: Bądźmy Biało-Zieloni - Hanna Schudy i Dominik PodsiadłyENG/PL

Zieloni eksperci pokazują, w jaki sposób ochrona klimatu wiązana jest z PR oraz czym naprawdę jest greenwashing. Ostatni dzień COP 24 będzie okazją do przeanalizowania, kogo zielone szaty podążały za megatrendami, czy ta zieleń była naprawdę głęboka oraz kto użył najlepszych detergentów. Przypuszczamy już dzisiaj, że w ciągu kolejnych tygodni krytyka będzie kierowana do organizatorów. Dlatego mamy ofertę - poczujmy się naprawdę biało-zieloni. Przyjdźcie i poczujcie zapach oraz fakturę wypranych i zazielenionych logo. Weźmy udział w nowej symbolice - białej i zielonej (Biało-zielona).

12.30 - 14.30
Życie po węglu: wytyczne dla zrównoważonego systemu energetycznego - "Misereor Project 90 by 2030 "ENG

Osiągnięcie celu Porozumienia Paryskiego - zmniejszenie wzrostu średniego wzrostu temperatury do 1,5°C - jest możliwe, wymaga jednak zdecydowanych działań. Jak to osiągnąć? Podczas spotkania przedstawimy perspektywy transformacji rynku pracy, rozwoju odnawialnych źródeł energii, oraz roli społeczności lokalnych w procesie powstrzymania zmian klimatycznych.

14.45 - 16.15
Młodzi zalesiają: ku neutralności klimatycznej - Plant-for-the-PlanetENG

W jaki sposób lasy mogą pomóc w powstrzymaniu zmian klimatycznych? Zapraszamy na dyskusję o faktach i o tym, co realnie możemy zrobić.

18.00 - 18.30
Fossil of the Day

18.30 - 21.00
Koncert “Cztery pory roku – po zmianie klimatu”ENG

Cztery pory roku Vivaldiego jako komentarz do zmian klimatycznych? Czemu nie! Zapraszamy na koncert z udziałem artystów grających na instumentach klasycznych i elektronicznych - Szymona Sutora i Szymona Weissa. Przed koncertem klimatolodzy i prawnicy wygłoszą krótkie przemówienia w formacie TEDx.

Miejsce

Klub Królestwo
Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1 | Katowice

Materiały komunikacyjne dla uczestników

Jak możesz promować Climate Hub oraz swój event?

Śledź @ClimateHubCOP24 na Twitterze i podawaj dalej nasze tweety.

Używaj na swoich kanałach społecznościowych następujących hasztagów:
#ClimateHubCOP24, #ReasonsForHope

Zaproś swoją publiczność i znajomych do dołączenia do oficjalnego wydarzenia Climate Hubu na Facebooku i promuj na nim swoje wydarzenie.

Użyj materiałów graficznych, które dla ciebie przygotowaliśmy:

Facebook zdjęcie w tle do fanpage’a, zdjęcie w tle do wydarzenia, grafika na fanpage, zdjęcie profilowe

Twitterzdjęcie profilowe, zdjęcie nagłówka, zdjęcie w tweecie

Instagram zdjęcie profilowe, udostępniane zdjęcie

Banner na stronę lub do maila.

Pobierz materiały >>

 

Connect!